Dalgety Bay Sailing Club Regatta 2011 data


Dalgety Bay Sailing Club Regatta 2011

Results are final

LASER Boat Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 8, Scoring system: Appendix A

Position Tally Number Fleet Boat Class Sail Number Club Helm Race 1 Race 2 Total Nett
1st 53 Main LASER 189174 RYA Nick Scott 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd 21 Main LASER 198492 Largo Bay Peter Malcolm 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd 36 Main LASER 173553 Arran YC Iain Hunter 4.0 3.0 7.0 7.0
4th 33 Main LASER 146116 Arran YC Neil Hunter 5.0 4.0 9.0 9.0
5th 70 Main LASER 180951 DBSC Gordon Bissett 3.0 9.0 DNF 12.0 12.0
6th 9 Main LASER 179920 Berwick SC David Martin 6.0 9.0 DNF 15.0 15.0
7th 7 Main LASER 192993 Berwick Upon Tweed Brian Thompson 7.0 9.0 DNF 16.0 16.0
8th 31 Main LASER 199298 Prestwick SC Stuart Glover 9.0 DNF 9.0 DNF 18.0 18.0

LASER RADIAL Boat Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 13, Scoring system: Appendix A

Position Tally Number Fleet Boat Class Sail Number Club Helm Race 1 Race 2 Total Nett
1st 32 Main LASER RADIAL 199442 Largs SC Iain McLaughlan 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd 55 Main LASER RADIAL 164848 Port Edgar SC Ian Fitzgerald 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd 35 Main LASER RADIAL 174467 Arran SC Rory Hunter 8.0 3.0 11.0 11.0
4th 41 Main LASER RADIAL 198929 Loch Earn SC Jordan Black 2.0 14.0 DNF 16.0 16.0
5th 40 Main LASER RADIAL 193262 Largs SC Rosalind Dunlop 4.0 14.0 DNC 18.0 18.0
6th 34 Main LASER RADIAL 134659 Perth SC Gary Tait 5.0 14.0 DNC 19.0 19.0
7th 10 Main LASER RADIAL 199441 Aberdeen and Stonehaven YC Calum Tait 6.0 14.0 OCS 20.0 20.0
8th 42 Main LASER RADIAL 198542 DBSC Samantha Foster 7.0 14.0 DNC 21.0 21.0
9th 11 Main LASER RADIAL 180986 RGYC Alex Still 14.0 DNF 14.0 DNC 28.0 28.0
9th 17 Main LASER RADIAL 184295 Annandale Kellie Carmichael 14.0 DNF 14.0 DNC 28.0 28.0
9th 59 Main LASER RADIAL 113665 DBSC Robert Taylor 14.0 DNF 14.0 DNF 28.0 28.0
9th 54 Main LASER RADIAL 165279 DBSC Grant MacDonald 14.0 DNF 14.0 DNC 28.0 28.0
9th 71 Main LASER RADIAL 146481 RYA Graham Foster 14.0 DNF 14.0 DNC 28.0 28.0

TOPPER Boat Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 21, Scoring system: Appendix A

Position Tally Number Fleet Boat Class Sail Number Club Helm Race 1 Race 2 Total Nett
1st 20 Main TOPPER 45772 Helensburgh SC Jack Aitken 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd 43 Main TOPPER 46940 RYA Joanne Foster 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd 39 Main TOPPER 44782 Loch Earn SC Arron Murray 3.0 3.0 6.0 6.0
4th 69 Main TOPPER 46836 Helensburgh SC David Abraham 6.0 4.0 10.0 10.0
5th 58 Main TOPPER 24669 DBSC John Saddler 7.0 5.0 12.0 12.0
6th 12 Main TOPPER 43842 Largs SC Dean Malcolm 4.0 22.0 OCS 26.0 26.0
7th 15 Main TOPPER 46575 Annandale SC Joanna Barrie 5.0 22.0 DNC 27.0 27.0
8th 68 Main TOPPER 45806 Largs SC Ross MacLean 8.0 22.0 DNF 30.0 30.0
9th 48 Main TOPPER 14575 Aberdeen and Stonehaven YC Callum Symmons 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 67 Main TOPPER 45631 Largs SC Lindsay Johnstone 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 56 Main TOPPER 45400 Craignish SC Mara Lyon 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 57 Main TOPPER 41791 Wormit SC Martin Blewett 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 50 Main TOPPER 43581 Aberdeen and Stonehaven YC Rona Rose 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 52 Main TOPPER 45742 Loch Venachar SC Dugal Wilson 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 62 Main TOPPER 42671 Westlothian SC Harriet Reeder 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 16 Main TOPPER 45515 Lochaber YC Ryan MacIntyre 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 25 Main TOPPER 45003 Loch Tummel Izzy Milford 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 26 Main TOPPER 45152 Loch Tummel Jessica Milford 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 6 Main TOPPER 34598 Helensburgh SC Calum Rosie 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 44 Main TOPPER 40624 Loch Venachar SC Rachel Dingley 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0
9th 49 Main TOPPER 25759 Loch Venachar Rory Wilson 22.0 DNF 22.0 DNC 44.0 44.0

OPTIMIST Boat Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 18, Scoring system: Appendix A

Position Tally Number Fleet Boat Class Sail Number Club Helm Race 1 Race 2 Total Nett
1st 18 Main OPTIMIST 5983 Toward SC Alisdair Ireland 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd 80 Main OPTIMIST 5896 Loch Tummel Jamie Calder 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd 61 Main OPTIMIST 5912 Clyde Cruising Club Sophie Taylor 3.0 3.0 6.0 6.0
4th 3 Main OPTIMIST 5726 Glencoe Boat Club Ruaridh Mills 5.0 4.0 9.0 9.0
5th 45 Main OPTIMIST 5878 Annandale SC Niccolo Vetta 4.0 7.0 11.0 11.0
6th 60 Main OPTIMIST 5153 Clyde Cruising Club Hamish Taylor 7.0 5.0 12.0 12.0
7th 47 Main OPTIMIST 5159 Toward SC Fiona Mackay 6.0 6.0 12.0 12.0
8th 2 Main OPTIMIST 6105 CCC Rachel Mawer 8.0 8.0 16.0 16.0
9th 27 Main OPTIMIST 5305 Loch Lomond SC Isla Harper 9.0 19.0 DNF 28.0 28.0
10th 28 Main OPTIMIST 6060 Loch Lomond SC Rory Harper 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0
10th 38 Main OPTIMIST 5961 Annandale SC Finn Mitchell 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0
10th 1 Main OPTIMIST 5945 Loch Tummel Iain Sword 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0
10th 8 Main OPTIMIST 5916 Annandale SC Rebecca Bryant 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0
10th 24 Main OPTIMIST 5737 Nairn SC Matthew Scott 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0
10th 51 Main OPTIMIST 5807 Aberdeen and Stonehaven YC Rory Rose 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0
10th 64 Main OPTIMIST 5272 Loch Lomond SC Emma Fowler 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0
10th 65 Main OPTIMIST 5157 Loch Lomond SC Robbie Fowler 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0
10th 66 Main OPTIMIST 5454 DBSC Alistair Higgins 19.0 DNF 19.0 DNF 38.0 38.0

TOPPER REGATTA Boat Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A

Position Tally Number Fleet Boat Class Sail Number Club Helm Race 1 Total Nett
1st 37 Regatta TOPPER REGATTA 41189 Annandale SC Drew Mitchell 1.0 1.0 1.0
2nd 46 Regatta TOPPER REGATTA 40594 Loch Venachar SC Cameron Dingley 2.0 2.0 2.0
3rd 63 Regatta TOPPER REGATTA 29043 DBSC John Britten 5.0 DNF 5.0 5.0
3rd 14 Regatta TOPPER REGATTA 28919 Helensburgh SC Adam Forsyth 5.0 DNF 5.0 5.0

OPTIMIST REGATTA Boat Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 10, Scoring system: Appendix A

Position Tally Number Fleet Boat Class Sail Number Club Helm Race 1 Total Nett
1st 4 Regatta OPTIMIST REGATTA 6073 Annandale Sandy Simpson 1.0 1.0 1.0
2nd 22 Regatta OPTIMIST REGATTA 6005 Loch Lomond SC Harris Cartwright 2.0 2.0 2.0
3rd 30 Regatta OPTIMIST REGATTA 4974 Nairn Calum Cook 3.0 3.0 3.0
4th 29 Regatta OPTIMIST REGATTA 4948 Loch Tummel Clare Holliday 4.0 4.0 4.0
5th 23 Regatta OPTIMIST REGATTA 6062 Annandale Rebecca Coles 11.0 DNF 11.0 11.0
5th 73 Regatta OPTIMIST REGATTA 4720 Loch Venachar SC Jamie Warburton 11.0 DNF 11.0 11.0
5th 74 Regatta OPTIMIST REGATTA 4613 Loch Venachar SC Catie Warburton 11.0 DNF 11.0 11.0
5th 19 Regatta OPTIMIST REGATTA 6068 Helensburgh SC Finn Aitken 11.0 DNF 11.0 11.0
5th 5 Regatta OPTIMIST REGATTA 5413 Helensburgh SC David Rosie 11.0 DNF 11.0 11.0
5th 13 Regatta OPTIMIST REGATTA 5743 Helensburgh SC James Forsyth 11.0 DNF 11.0 11.0

MIRROR REGATTA Boat Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A

Position Tally Number Fleet Boat Class Sail Number Club Helm Race 1 Total Nett
1st 72 Regatta MIRROR REGATTA 15218 DBSC Burns 2.0 DNC 2.0 2.0

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s